Syry, ktoré v tehotenstve nesmú chýbať vo vašom jedálničku
Celosvetovo je popísaných viac ako 3 tisíc druhov syra. Niektoré typy sú globálne známe, iné sa vyrábajú iba lokálne. V SR bežne konzumujeme syry z kravského, ovčieho alebo kozieho mlieka. Obľúbili sme si ich pre ich arómu, nutričnú hodnotu a rozmanitú chuť. Jeme ich v desiatách, hlavných chodoch a sú neodlučiteľnou súčasťou stoviek pokrmov.
Syry v tehotenstve
Každý jedálniček pre tehotné by mal obsahovať rôznu skladbu syrov, ktoré sú vynikajúcim zdrojom živočíšnych bielkovín, vitamínov rozpustných v tukoch A, B2, D a minerálnych látok, hlavne vápnika a v menšej miere sodíka, fosforu, horčíka a draslíka. Pozor na niektoré typy syrov, ktoré sú veľmi kalorické, vďaka vysokému obsahu tuku. Určité druhy syrov nie sú na konzumáciu v tehotenstve vhodné z dôvodu zdravotných rizík. Pozor si musia dávať aj budúce rodičky s intoleranciou na laktózu (mliečny cukor obsiahnutý v mlieku).
Rozdelenie syrov podľa charakteristiky výroby a zrenia
- Čerstvé syry - nezrejúca skupina syrov, kde patria nesolené typy (Mascarpone) a solené typy (Cottage, Ricotta, maslové syry)
- Mäkké syry - zrejúce s rôzne rozdielnou konzistenciou, kde uvádzame syry zrejúce v soľnom roztoku (Feta, Balkánsky syr), syry zrejúce pod mazom (Romadur, Olomoucké syrečky) a syry zrejúce v chlade (Blaťácke zlato)
- Plesňové syry - skupina mäkkých až polotvrdých syrov, na ktorých sa okrem bežnej mliekarenskej mikroflóry podieľajú šľachtené kultúry plesní. Táto skupina sa delí na syry s plesňou vo vnútri (Niva, Gorgonzola) a na syry s plesňou na povrchu (Encián, Camembert, Hermelín, Brie)
- Polotvrdé syry - (Gouda, Eidam, Čedar)
- Tvrdé syry - tvoriace oká (Ementál), syry bez tvorby ôk (Moravský bochník) a extra tvrdé syry typu (Parmezán)
- Parené syry - do tejto skupiny patrí naša populárna slovenská parenica, oštiepky alebo, korbáčiky
- Tvarohy - skupinu tvoria dva typy tvarohov - tie mäkké (s rôznym obsahom tuku) a tvrdé - na strúhanie
Aké syry jesť v tehotenstve
- polotvrdé syry pasterizované typu Eidam, Gouda
- mäkké syry pasterizované, akými sú mozzarella, tvaroh, ricotta, feta, halloumi
- všetky typy tavených syrov a syrových nátierok
- tvrdé syry pasterizované, ako je parmezán, čedar
- mäkké alebo plesňové syry (pasterizované alebo nepasterizované), ktoré boli tepelne upravené (napr. vyprážaný Hermelín, grilovaný Hermelín)
- tvaroh mäkký aj tvrdý (pasterizovaný)
Prečo nejesť plesňové syry v tehotenstve?
Existuje totiž reálna možnosť, že tieto výrobky môžu obsahovať zárodky baktérií Listérie, ktorá spôsobuje chorobu listeriózu. Vyhnite sa teda:
- zrejúcim plesňovým mäkkým syrom s plesňou na povrchu, ako je Hermelín, Brie, Camembert (ak neboli tepelne upravené)
- mäkkým syrom s modrou plesňou typu Gorgonzola (ak neboli upravené tepelne)
- akýmkoľvek výrobkom z nepasterizovaného mlieka - ide väčšinou o lokálne farmárske špeciality
Chcete vedieť bližšie informácie o jednotlivých druhoch syrov a vhodnosti pre tehotné a dojčiace matky? V odkazoch zistíte podrobné dáta vrátane nutričných a energetických hodnôt:
Balkánsky syr Bryndza Burrata Cottage Feta Gorgonzola Hermelín Kozí syr Mascarpone Mozzarella Niva Parmezán Ricotta Romadur Taveny syr Tofu Tvaroh Tvarôžky
* Blog firmy My Jasmine Trading s.r.o. poskytuje všeobecné informácie z bežne dostupných informačných zdrojov iba na informačné účely. Obsah týchto stránok nenahrádza profesionálne výživové poradenstvo, zdravotné služby, lekárske rady alebo konzultácie. Ak máte počas tehotenstva nejaké obavy alebo otázky, obráťte sa na svojho ošetrujúceho lekára.
Syry v tehotenstve