Zmeniť jazyk CZ Zmeniť jazyk SK

Cottage v tehotenstve

Cottage (čítaj kotydž – slovo pochádza z francúzštiny) je druh tvarohu, respektíve tvarohového syra. Aj keď v anglickom preklade znamenané slovo cottage rovnaký výraz – tvaroh, nejedná sa o rovnaký typ syra.

Cottage sa od tvarohu líši nielen svojim technologickým postupom výroby a vlastnosťami, ale predovšetkým inou chuťou. Vyrába sa formou vysušenia a zráža sa účinkami enzýmov prítomných v syridle. Vďaka tomu v syre zostáva srvátka – žlto-zelená tekutina, ktorá obsahuje veľké množstvo ľahko stráviteľných bielkovín.

Vo výrobe je surovina obmývaná, aby sa zbavila kyslosti, preto má syr cottage jemnú, sladkastú chuť. Vyrába sa z rôzne tučných kravských mliek a nájdete ho v regáloch obchodov nielen s rôznym obsahom tuku, ale aj v rôznych chutiach. Okrem nedochuteného, sa tak stretnete s Cottage s pažítkou, jahodami alebo čučoriedkami.

Cottage v tehotenstve, je to vhodné?

Cottage v tehotenstveCottage si v tehotenstve môžte dopriať , vyrába sa z pasterizovaného kravského mlieka a patrí do skupiny prírodných, nezrejúcich syrov a je bezpečnou potravinou pre stravovanie po celú dobu tehotenstva.

Cottage obsahuje:

  • vysoký obsah dobre stráviteľných bielkovín
  • pestrú paletu vitamínov skupiny B (B1, B2, B6 a B12) a vitamínov A, C a E
  • dôležité stavebné minerálne látky: vápnik, fosfor alebo draslík.

Cottage je vysoko diétny produkt, ktorý napriek tomu veľmi dobre zasýti. Je odporúčaný na chudnutie aj na budovanie svalstva a vďaka svojej nutričnej hodnote je obľúbený medzi fitness športovcami. Má pozitívne účinky na tráviaci trakt, podporuje činnosť obličiek a napomáha dobrému metabolizmu tela. Pozor by si však mali dať ženy s intoleranciou na mliečny cukor - laktózu, ktorý Cottage obsahuje.

Cottage v tehotenskom jedálničku

skvele dopĺňa existujúcu pestrú stravu tehotnej mamičky. Konzumuje sa často samotný alebo ochutený ovocím či bylinkami. Cottage je možné použiť do zdravších foriem dresingov, ľahkých nátierok alebo do sladkých pokrmov (palacinky, cheesecake, tiramisu).

Dobre sa zapeká napríklad so zemiakmi, môžete ho dať ako náhradu za tvaroh do buchiet alebo závinu. V mnohých možnostiach cottagom nahradíte kalorickú a nie veľmi zdravú majonézu v šalátoch. Rovnako sa používa na zjemnenie zeleninových polievok. Prírodný cottage nie je len obyčajný syr v tégliku, ale je syrom mnohých tvárí.

 Cottage nutričné hodnoty

Energia
Kcal
Bielkoviny
Tuky
Sacharidy
 Cholesterol
Vláknina
 Surovina (100g) (kJ)   (g)  (g) (g)  (mg)  (g)
 Cottage
455 109 11 6 3 x x
 Cottage s pažítkou
497 119 11 7 3 x x
 Cottage s jahodami
 494 118  9 4 12 x x

Skvelé tipy na bezpečné syry v tehotenstve nájdete tu: Syry v tehotenstve 
* Blog firmy My Jasmine Trading s.r.o. poskytuje všeobecné informácie z bežne dostupných informačných zdrojov iba na informačné účely. Obsah týchto stránok nenahrádza profesionálne výživové poradenstvo, zdravotné služby, lekárske rady alebo konzultácie. Ak máte počas tehotenstva nejaké obavy alebo otázky, obráťte sa na svojho ošetrujúceho lekára.