Zmeniť jazyk CZ Zmeniť jazyk SK

Ricotta v tehotenstve

Ricotta je čerstvý, nezrejúci tvarohový syr vyrobený zo srvátky. Je pôvodom z Talianska – riccotta znamená v preklade „prevarený“, ale poznali ho už starovekí Egypťania a Sumerovia. Svoju nevídanú popularitu si tento syr získava už od stredoveku.

Má charakteristickú, mäkkú a zrnitú štruktúru so sladkastou mliečnou chuťou. Svojím vzhľadom tak pripomína cottage, ktorý patrí do rovnakej skupiny syrov. Ricotta vzniká po prevarení a precedení kravského, kozieho alebo ovčieho mlieka.

Ricotta v tehotenstve, je vhodná na konzumáciu?

Ricotta v tehotenstveVďaka tomu, že sa u nás ricotta vyrába z pasterizovaného kravského mlieka, môžu tehotné ženy ricottu konzumovať bez obáv. Ba naopak, syr by mal byť zaradený „v šuflíku“ s označením pre zdravý jedálniček v tehotenstve. Prečo?

Má totiž vysokú nutričnú hodnotu. Podstatnú zložku tvoria ľahko stráviteľné živočíšne bielkoviny, obsahuje dôležité minerálne látky typu: draslík, fosfor a sodík alebo vitamíny A, B1, B2 a B3. Ricotta má nízky podiel tuku, preto je nízkokalorická a vhodná na zaradenie do diét. Ricotta pomáha v prevencii proti rednutiu kostí (osteoporóza), pretože jej podstatnú časť tvorí vápnik, taký dôležitý minerál aj v čase tehotenstva.

Ricotta je kráľovnou nielen studenej kuchyne

Ricottu rovnako ako mascarpone Taliani používajú do svojich obľúbených dezertov typu Tiramisu, Panna Cotta alebo v rôznych ovocných pohároch – Coppa al ricotta. Chutí skvele napríklad v cheesecaku.

Je skvelá na konzumáciu samostatne, len dochutená čerstvými bylinkami a olejom, alebo s rôznym ovocím (jahody, čučoriedky, černice). Nápadom sa pre gurmánov medze nekladú. Využitie nájde ricotta aj v hlavných jedlách. Je dobrá, ako inak ako v cestovinách (lasagne, raviolli). Takže prajeme „buon appetito“.

 Ricotta nutričné hodnoty

Energia
Kcal
Bielkoviny
Tuky
Sacharidy
 Cholesterol
Vláknina
 Surovina (100g) (kJ)   (g)  (g) (g)  (mg)  (g)
 Ricotta Fresca Italiamo
621 148 7 12 3 x x

Vieme všetko o ďalších syroch a ich vhodnosti v období tehotenstva. Stačí kliknúť na článok Syry v tehotenstve 
* Blog firmy My Jasmine Trading s.r.o. poskytuje všeobecné informácie z bežne dostupných informačných zdrojov iba na informačné účely. Obsah týchto stránok nenahrádza profesionálne výživové poradenstvo, zdravotné služby, lekárske rady alebo konzultácie. Ak máte počas tehotenstva nejaké obavy alebo otázky, obráťte sa na svojho ošetrujúceho lekára.