Zmeniť jazyk CZ Zmeniť jazyk SK

Mascarpone v tehotenstve

Mascarpone je taliansky, smotanový mäkký syr, používajúci sa pôvodne namiesto masla a je bez všetkého neodmysliteľnou súčasťou mnohých populárnych dezertov, z ktorých je Tiramisu ten najznámejší.
Mascarpone je syr s dlhou históriou. Pôvodne sa začal vyrábať v oblasti medzi Crema a Lodi. Dnes je súčasťou talianskeho gastro priemyslu a produkuje sa po celom Taliansku. Syr je čisto biely, ľahko roztierateľný s hustou smotanovou, homogénnou štruktúrou a typickou jemne sladkastou smotanovou chuťou.
Mascarpone vzniká zrazením hustej smotany s niečím kyslým, obvykle s kyselinou citrónovou či octovou alebo citrónovou šťavou a následným spracovaním po dobu 5-10 minút pri vysokej teplote 90-95 °C.

Mascarpone v tehotenstve

Mascarpone je pre tehotenstvo bezpečnou voľbou, už z dôvodu jeho prípravy, kedy je vyrábané z pasterizovanej smotany pri vysokých teplotách, ktoré ničia všetky patogénne organizmy, medzi ktoré patrí listéria k tým najnebezpečnejším.

Mascarpone v tehotenstveVýhody získaných bielkovín a vápnika zo smotany sú vyvážané vysokým obsahom nasýtených tukov, kalórií a cukrom v mascarpone – najmä ak sa objavuje v dezertoch. Preto to s mascarponom nepreháňajte a konzumujte ho v rozumnej miere.

Tento syr treba vhodne uskladniť a udržiavať v uzavretom stave, pretože rád prenáša vône iných potravín. Rovnako ako ďalšie mäkké syry sa musí aj mascarpone do niekoľkých dní od otvorenia balenia spotrebovať vďaka jeho náchylnosti na oxidačné procesy – žltnutie tuku.
Mascarpone v kuchyni
Ako bolo spomenuté už v úvode článku, mascarpone si získalo celosvetovú popularitu najmä vďaka jeho súčasti v nemenej známom dezerte Tiramisu. V cukrárskom priemysle má univerzálne využitie, používa sa tam, kde chcete plne nahradiť maslo (náplne do dezertov, tort). Výrobkom dodáva krémovú a lahodnú chuť.

Mascarpone nutričné hodnoty

Energia
Kcal
Bielkoviny
Tuky
Sacharidy
 Cholesterol
Vláknina
 Surovina (100g) (kJ)   (g)  (g) (g)  (mg)  (g)
 Mascarpone
1717 410 6 42 2 x x

Všetky bezpečné syry v tehotenstve nájdete v našom príspevku: Syry v tehotenstve 
* Blog firmy My Jasmine Trading s.r.o. poskytuje všeobecné informácie z bežne dostupných informačných zdrojov iba na informačné účely. Obsah týchto stránok nenahrádza profesionálne výživové poradenstvo, zdravotné služby, lekárske rady alebo konzultácie. Ak máte počas tehotenstva nejaké obavy alebo otázky, obráťte sa na svojho ošetrujúceho lekára.