Zmeniť jazyk CZ Zmeniť jazyk SK

Balkánsky syr v tehotenstve

Balkánsky syr je druh mäkkého prírodného syra slanej chuti a typickej, snehovo bielej farby, ktorý má svoj pôvod v Grécku (Feta) a Bulharsku (Sirene). U nás sa vyrába podobne, ale s rozdielnym druhom mlieka.

Balkánsky syr v tehotenstve

Balkánsky syr v tehotenstveBalkánsky syr v tehotenstve je pre matku aj nenarodené dieťa z hľadiska použitého mlieka bezpečnou potravinou, pretože sa v SR vyrába z pasterizovaného kravského mlieka – teda z mlieka ošetreného vysokou teplotou, pri ktorej dochádza k zničeniu patogénnych organizmov spôsobujúcich ochorenia.

Avšak vzhľadom na vysoký obsah soli v balkánskom syre (5-7%) musia byť na pozore kardiaci, hypertonici a pacienti s ochorením obličiek. Pozor tiež na intoleranciu na mliečny cukor laktózu, ktorá je vo výrobkoch typu balkánskeho syra obsiahnutá. Kto má sklon k nadváhe by mal konzumáciu obmedzovať, ide o kalorickú pochúťku (obsah tuku 40-45%). Je vhodný pre bezlepkovú diétu.

Balkánsky syr chutí vo všetkom

Vďaka vysokému obsahu tuku je balkánsky syr chutný a lahodný. Je veľmi obľúbený a používa sa na priamu konzumáciu, nakladaný (Kavak), v studenej kuchyni (nátierky, zeleninové šaláty – napr. Šopský), na ochutenie jedál (zapeká sa) alebo ako hlavná surovina v jedlách (napr. Banica).

Z nutričného hľadiska obsahuje výrobok dostatok bielkovín živočíšneho pôvodu, dôležitých pre stavbu svalstva, vitamíny A. E, D a skupiny B a ďalej minerálne látky – najväčšie zastúpenie má vápnik, dôležitý pre rozvoj kostí a ďalej v syre nájdeme horčík, fosfor, draslík a sodík. Zloženie syra je prírodné: kravské pasterizované mlieko, soľ, mliekarska kultúra, syridlo.

Balkánsky syr nutričné hodnoty

Energia
Kcal
Bielkoviny
Tuky
Sacharidy
 Cholesterol
Vláknina
 Surovina (100g) (kJ)   (g)  (g) (g)  (mg)  (g)
Balkánsky syr
993 237 20 20 3 0,09 x

Ďalšie vhodné syry na konzumáciu v tehotenskom období nájdete v článku: Syry v tehotenstve 
* Blog firmy My Jasmine Trading s.r.o. poskytuje všeobecné informácie z bežne dostupných informačných zdrojov iba na informačné účely. Obsah týchto stránok nenahrádza profesionálne výživové poradenstvo, zdravotné služby, lekárske rady alebo konzultácie. Ak máte počas tehotenstva nejaké obavy alebo otázky, obráťte sa na svojho ošetrujúceho lekára.