Zmeniť jazyk CZ Zmeniť jazyk SK

Bryndza v tehotenstve

Bryndza Liptov v tehotenstveKto nepozná náš "slovenský poklad" bryndzu, tak nemôže tvrdiť, že Slovensko spozná. Ide naozaj o veľmi chutný ovčí syr bielej farby s jemnou, roztierateľnou štruktúrou, s nezameniteľnou slano-kyselkavou, lahodnou chuťou a typickou vôňou. Prvý dochovaný písomný prameň o bryndze existuje z roku 1730 (Dubrovník, dnešné Chorvátsko). Slovo „brânză“ však pochádza z rumunčiny a v preklade znamená niečo ako valašský syr alebo tvaroh. Na Slovensko a neskôr aj k nám na Moravu sa bryndza dostala v 15. storočí vďaka kočovným Valachom.

Ovčí syr v tehotenstve

Sláva lahodného ovčieho syra zanechala svoje stopy aj v Poľsku alebo na Ukrajine, kde sa v hornatých oblastiach ovce masívne chovali. Neskôr sme my Slováci vylepšili technológiu spracovania výroby ovčieho syra tak, že sme ho presolili a rozomleli. Tým vznikla bryndza taká, akú ju poznáme teraz. Inováciou sa zároveň predĺžila trvanlivosť výrobkov a ponúkla možnosti pre ďalšie modifikácie bryndzových syrov.

Bryndza v tehotenstve

A ako to vyzerá s konzumáciou bryndze v tehotenstve? Bryndza patrí medzi bezpečné potraviny, za podmienky, že bola pasterizovaná. Pasterizácia ovčieho mlieka (prípadne kravského, ktoré sa do bryndze môže pridávať) účinne ničí všetky choroboplodné zárodky, ktoré môžu v tehotenstve ublížiť nielen vám, ale aj nenarodenému dieťaťu.

Nepasterizovaná bryndza v tehotenstve

Čítajte pozorne informácie na etiketách, pretože niektoré výrobky, obzvlášť z lokálnych salašov alebo malých rodinných fariem, môžu byť nepasterizované, teda z tepelne neošetreného ovčieho mlieka, ktoré môže byť v ojedinelých prípadoch zdrojom patogénnych mikroorganizmov Listeria monocytogenes, ktoré spôsobujú žalúdočné problémy a môžu byť v nejhorších prípadoch príčinou potratu alebo narodenia mŕtveho plodu.

Čím je bryndza prínosom pre tehotnú matku?

Bryndza v tehotenstve je predovšetkým bohatým zdrojom živočíšnych bielkovín, vitamínov (A, B, D) a minerálnych látok (vápnik). Má probiotické vlastnosti, vďaka obsahu bohatej zmesi mliečnych baktérií a kvasiniek, ktoré podporujú rovnováhu črevnej mikroflóry človeka, posilňuje imunitu organizmu, napomáha ochrane proti rednutiu kostí a zubnému kazu, znižuje krvný tlak. Bryndza je vhodná pre svoj nízky obsah mliečneho cukru - laktóza pre spotrebiteľov, ktorí trpia intoleranciou práve na túto zložku mlieka. 

Bryndza v tehotenstve

Bryndza sa pridáva nielen do nášho legendárneho pokrmu - bryndzových halušiek, ale je tiež súčasťou obľúbených bryndzových pirohov alebo rovnomennej polievky. Svoje miesto nachádza v zeleninových a strukovinových šalátoch a samostatnou kapitolou je delikátna bryndzová nátierka pripravovaná snáď na desiatky rôznych kuchárskych úprav. Ako vedľajší produkt výroby ovčieho syra bryndze vzniká tzv. žinčica - podobá sa kefíru alebo cmaru. Chutí skvele práve k spomínaným haluškám.

Keď už spomíname naše Slovensko, tak nesmieme zabudnúť na tak nesmieme zabudnúť na niekoľko ďalších syrárskych výrobkov o ktorých píšeme v samostatných článkoch. Ide o populárne korbáčiky, parenicu a oštepky.

Obľúbené značky bryndzy na Slovensku

Slovenská bryndza” je špecifikovaná chráneným zemepisným označením produktov EÚ a musí spĺňať určité podmienky, akými sú:

  • obsah ovčieho mlieka min. 50%
  • špecifická kvalita a vlastnosti Slovenskej bryndze spočívajú drvením a mletím vyzretého ovčieho hrudkového syra alebo zmesi ovčieho a kravského hrudkového syra v ježkovom mlynčeku a následne valcovom mlynčeku s príjemne kyslou vôňou po ovčom syre (Zdroj: MPSR)

V našich obchodoch bežne zakúpite:

  • Bryndza Liptov

  • Bryndza Zazrivá
  • Bryndza Slatina

 Bryndza nutričné hodnoty

Energia
Kcal
Bielkoviny
Tuky
Sacharidy
 Cholesterol
Vláknina
 Surovina (100g) (kJ)   (g)  (g) (g)  (mg)  (g)
 Bryndza plnotučná Liptov 1150 275 16 23 2 x x
 Bryndza plnotučná Slatina
 1219 291   19  23  2
 Ovčia bryndza 100% Zazrivá 1229 294 18 24 2 x x

Ďalšie syry vhodné v tehotenstve nájdete tutu: Syry v tehotenstve 
* Blog firmy My Jasmine Trading s.r.o. poskytuje všeobecné informácie z bežne dostupných informačných zdrojov iba na informačné účely. Obsah týchto stránok nenahrádza profesionálne výživové poradenstvo, zdravotné služby, lekárske rady alebo konzultácie. Ak máte počas tehotenstva nejaké obavy alebo otázky, obráťte sa na svojho ošetrujúceho lekára.