Zmeniť jazyk CZ Zmeniť jazyk SK

Hermelín v tehotenstve

Hermelín v tehotenstveCamembert má už storočnú históriu

História českého syra Hermelín sa začína písať pred 100 rokmi v období 1. svetovej vojny, kedy sa k nám zo zeme syrov - Francúzska dostáva populárna delikatesa Camembert. Ide o mäkký zrejúci syr s bielou, ušľachtilou plesňou na povrchu.

Nápadu vyrábať ho v Čechách sa chytá hesovská mliekareň Pribina na Pribyslavsku. Odtiaľ v roku 1923 vychádzajú prvé syry tohto typu s názvom Přibyslavský camembert.

V roku 1946 tento labužnícky syr prechádza technologickou úpravou. Začína sa používať pasterizované mlieko a iný typ plesne, ktorý vytvára typickú, krémovo lahodnú chuť a nezameniteľnú šampiňónovú arómu. Takto upravenému camembertu dávajú meno Hermelín. Aj keď je Hermelín iba jeden (patentovaná značka), napriek tomu za desaťročia názov zdomácnel a dnes skoro všetkým zrejúcim syrom s bielou plesňou na povrchu všeobecne hovoríme hermelín, na Slovensku aj pod názvom encián.

Hermelín v tehotenstve

Máme zlú správu pre všetky tehotné milovníčky tohto vyhláseného syra. Hermelín v tehotenstve patrí medzi zakázané, respektíve neodporúčané potraviny. A to aj napriek tomu, že je vyrábaný z pasterizovaného mlieka, ktoré je po mikrobiologickej stránke v poriadku.

Encián v tehotenstve

patrí medzi plesňové syry s kratšou históriou. Vyrába sa rôznych chutiach (Encián s bielou plesňou na povrchu, s paprikovým korením, s provensálským korením alebo so zeleným korením) v Kežmarku od roku 1982 (dnes Tatranská mliekareň a.s.), kedy nová mliekareň nakúpila technológie a receptúry z Nemecka. Hoci receptúra pochádza z Nemecka, naši syrári nadviazali na svoju tradíciu. Bohužiaľ Encián taktiež patrí medzi neodporúčaný syr v tehotenstve.

Encián v tehotenstvePlesňové syry v tehotenstve

môžu spôsobiť problémy plodu tehotnej matky. Mäkké syry s plesňovým povrchom typu Hermelín, Encián, Brie alebo už spomínaný Camembert majú totiž oveľa vyššiu vlhkosť, ako napríklad tvrdé syry a uľahčujú tak výskyt a rast patogénnych organizmov (Listeria monocytogenes), spôsobujúcich chorobu zvanú listerióza.

Ako tehotná matka máte mnohonásobne vyššiu možnosť nakaziť sa touto chorobou vďaka hormonálnym zmenám prebiehajúcim vo vašom tele. Tieto zmeny vašu prirodzenú imunitu oslabujú. Príznaky listeriózy zahŕňajú vysokú teplotu nad 38 oC, vracanie, zimnicu a hnačku. Choroba môže v najhorších prípadoch spôsobiť vážne komplikácie v priebehu tehotenstva v podobe prípadného potratu alebo narodenia mŕtveho dieťaťa. Plesňový syr vám tak za konzumáciu nestojí, iba tak, že by bol tepelne upravený...

A čo grilovaný hermelín alebo encián v tehotenstve?

Ten bez obáv jesť môžete. Ide o skvelú správu všetkým tehotným mamičkám, ktoré si túto lahôdku pri grilovačke nevedia jednoducho odpustiť. Je potrebné sa uistiť, že bol syr po dostatočnú dobu grilovaný a je úplne prepečený. Baktérie listérie potom nemajú šancu a vďaka tepelnej úprave sa v hermelíne zničia.

Vyprážaný hermelín v tehotenstve

je obdobou grilovaného alebo napríklad toho pečeného v rúre. Vždy ide o tepelne upravený hermelín alebo encián a je vhodnou potravinou pre tehotné za podmienky, že teplota mimo syra dosiahla aspoň teplotu 74 ° C (tá bezpečne prípadné patogénne organizmy usmrcuje).

Nakladaný hermelín v tehotenstve určite nekonzumujte!

Hoci ide o veľmi častú a vyhľadávanú gurmánsku úpravu hermelínu, berte do úvahy, že ide stále o variant konzumácie bez dodatočnej, tepelnej úpravy, ktorá je pre obdobie tehotenstva nebezpečná. Tiež kalórie prijaté navyše v podobe prídavného oleja použitého na nakladanie hermelínu nie sú pre vás tým pravým „orechovým“.

 Hermelín - Encián - Camembert nutričné hodnoty

Energia
Kcal
Bielkoviny
Tuky
Sacharidy
 Cholesterol
Vláknina
 Surovina (100g) (kJ)   (g)  (g) (g)  (mg)  (g)
 Hermelín originál Král sýrů
1376 329 18 28 2 0,1 0
 Hermelín grilovaný
1234 295 21 23 2 x 0
 Hermelín smažený
 1784 426 15 33 17 x 0,75
 Hermelín nakládaný
1249 298  23 22 1 x  0
 Camembert Président
1476 353 17 32 0,2  x  0
 Encián Camembert 1245  297 21 23 2 x x

Píšeme aj o ďalších vhodných syroch v tehotenstve v článku Syry v tehotenstve 
* Blog firmy My Jasmine Trading s.r.o. poskytuje všeobecné informácie z bežne dostupných informačných zdrojov iba na informačné účely. Obsah týchto stránok nenahrádza profesionálne výživové poradenstvo, zdravotné služby, lekárske rady alebo konzultácie. Ak máte počas tehotenstva nejaké obavy alebo otázky, obráťte sa na svojho ošetrujúceho lekára.