Zmeniť jazyk CZ Zmeniť jazyk SK

Gorgonzola v tehotenstve

Kto by nepoznal Gorgonzolu - biely syr, ktorý sa vyznačuje zeleným mramorovaním v dôsledku procesu tvorby plesní, spôsobenej pridaním spór Penicillium do pasterizovaného mlieka.

Štruktúra syra je mäkká, krémová, zatiaľ čo povrch je mierne drsnejší a vyznačuje sa odtieňmi červenkastej farby. Pokiaľ ide o chuť, rozlišujeme dve varianty:

  • sladká gorgonzola (dolce), ktorá je jemná, krémová a so sladkou chuťou a má len ľahko pikantnú chuť
  • pikantná gorgonzola (piccante), vyniká svojou polotvrdou, takmer drobivou konzistenciou a výraznejšou, pikantnejšou chuťou

Niečo z histórie Gorgonzoly

Gorgonzola v tehotenstveSlávny výrobok pochádza z rovnomenného mesta, ležiaceho len pár kilometrov od Milána. Niektoré pramene nám tvrdia, že sa syr začal vyrábať v roku 879, iné zase datujú vznik o niekoľko storočí neskôr (medzi 12. a 15. storočím).

Okrem presného datovania je to predovšetkým legenda, ktorá Gorgonzolu sprevádza a ktorá rozpráva o tom, že bol syr objavený len čírou náhodou, keď jedného dňa roztržitý a zamilovaný mládenec urobil chybu a zmiešal čerstvé syridlo so syridlom z predchádzajúceho dňa.

Výsledkom bol syr s nepríjemným zápachom a neobvyklým vzhľadom s charakteristickými zelenými pruhmi, ktorý ale vynikal svojou jedinečnou chuťou. Dnes má tento výrobok chránené označenie pôvodu a originál sa produkuje iba v talianskych regiónoch Piemontu a Lombardia – presnejšie v provinciách Bergamo, Biella Brescia, Como, Cremona, Cuneo, Lecco, Lodi, Miláno, Monza-Brianza, Novara, Pavia, Varese, Verbania a Vercelli.

Gorgonzola v tehotenstve nie je vhodná na konzumáciu

Aj keď sa Gorgonzola vyrába z pasterizovaného mlieka, nie je vhodná na konzumáciu v tehotenstve. Syry s modrou plesňou obsahujú viac vlhkosti a potencionálne umožňujú rásť nebezpečným baktériám, ako napr. listériu, ktorá spôsobuje chorobu listeriózu. Ide o ochorenie, ktoré je nebezpečné práve v čase tehotenstva. Môže zapríčiniť potrat alebo narodenie mŕtveho plodu.

V roku 2005 skúmali talianski vedci vyše 1600 vzoriek Gorgonzoly a testovali ich na prítomnosť listérií. Zistili, že tieto mikroorganizmy boli prítomné v 2,1 – 4,8 % vzoriek testovaných k dátumu expirácie (zdroj: International Journal of Food Microbiology). Overili tiež, že výskyt listérie bol častejší, ku koncu trvanlivosti a to až dvojnásobne.

Preto nie je bezpečné jesť tepelne neupravenú gorgonzolu v tehotenstve. Ak napriek tomu dostanete na taliansky syr chuť, musíte ho zahriať na minimálnu teplotu okolo 72 °C, čím zničíte prípadné zárodky tejto baktérie. Pozor na obyčajné povrchové ohriatie alebo len na čiastočnú tepelnú úpravu (napr. rozdrobením na hotovú teplú pizzu).

Gorgonzola nutričné hodnoty

Energia
Kcal
Bielkoviny
Tuky
Sacharidy
 Cholesterol
Vláknina
 Surovina (100g) (kJ)   (g)  (g) (g)  (mg)  (g)
Gorgonzola DOP dolce Italiamo 1437 343 19 29 0 0,09 x

Mnohých ďalších druhov syrov posudzujeme v tematickom článku Syry v tehotenstve * Blog firmy My Jasmine Trading s.r.o. poskytuje všeobecné informácie z bežne dostupných informačných zdrojov iba na informačné účely. Obsah týchto stránok nenahrádza profesionálne výživové poradenstvo, zdravotné služby, lekárske rady alebo konzultácie. Ak máte počas tehotenstva nejaké obavy alebo otázky, obráťte sa na svojho ošetrujúceho lekára.