Zmeniť jazyk CZ Zmeniť jazyk SK

Niva v tehotenstve

Niva patrí medzi naše najznámejšie syry. Vznikla v štyridsiatych rokoch minulého storočia v bývalom Československu v mliekarni v Českom Krumlove (dnes Madeta). Ide o napodobeninu francúzskeho syra Roquefort, ale s tým rozdielom, že je syr vyrobený z kravského mlieka.

Niva v tehotenstveVýroba syru Niva originál na Slovensku siaha až do roku 1946, kedy bola v Hlohovci prvýkrát vyrobená rodinou Ďatkovcov. Hlohovecká mliekareň bez problémov fungovala a vyrábala svoje produkty pod taktovkou tejto rodiny až do obdobia druhej svetovej vojny. Po nej sa majiteľ mliekarne obával znárodnenia a preto dobrovoľne vstúpil do Slovenského mliekarenského združenia. Aj napriek jeho vstúpeniu do združenia mu však štát fabriku zobral a v roku 1960 pričlenil k závodu v Trnave. Neskôr sa táto mliekareň dostala pod Levické mliekarne, kde sa Niva robí dodnes (zdroj: www.levmilk.sk)

Niva je charakteristická svojou pikantnou chuťou, typickou vôňou a slanosťou. Má smotanovú až žltkastú farbu so zeleným mramorovaním vo vnútri (ušľachtilá pleseň Penicillium roqueforti). Zrenie prebieha 5 týždňov pri stálej teplote (8–10 °C) a vlhkosti (95 %). Syr sa podobá okrem spomínaného Roquefortu aj talianskej Gorgonzole. Vyrába sa v 2 kg valcoch, ktoré sa balia do hliníkovej fólie. Z obchodu Nivu poznáme balenú v plastových prelisoch v 100g výsekoch.

Niva v tehotenstve

sa ako taká na konzumáciu neodporúča. Tehotné ženy by sa mali v zásade vyhýbať všetkým mäkkým plesňovým syrom. Tie môžu obsahovať vyšší počet baktérií Listeria vďaka nižšej kyslosti a vyššiemu obsahu vody, bez ohľadu na to, ako dlho zrejú.

Listerióza je vážne ochorenie spôsobené kontaminovanou potravinou. Zvlášť náchylné sú na túto chorobu gravidné ženy. Plodu tak hrozí predčasný pôrod, pôrod mŕtveho dieťaťa alebo zdravotné komplikácie dieťaťa po narodení.

Tepelne upravená Niva v tehotenstve

rovnako ako ostatné tepelne upravené plesňové syry (Hermelín, Camembert, Encián, Gorgonzola a pod.) v tehotenstve nikomu neublížia. Dohliadnite iba na to, aby v jadre Nivy či iných plesňových syrov dosiahla teplota min. 72 °C - tá zárodky listérie zlikviduje. Pozor na obyčajné vkladanie plátkov syra na čerstvo upečenú pizzu alebo iné jedlo. V tomto prípade nejde o zapečenie, ktoré zaručí likvidáciu prípadných nebezpečných baktérií.

Nivu si vďaka uvareniu, zapečeniu, vyprážaniu môžete dopriať napríklad v pizze, zapečených zemiakoch alebo s cestovinách.