Zmeniť jazyk CZ Zmeniť jazyk SK

Romadur v tehotenstve

Ide o mäkký, zrejúci syr s naoranžovelým mazom na povrchu. Pôvodom Romadur pochádza z Belgicka. V Čechách sa výroba začala v prvom desaťročí minulého storočia na Jindřichohradecku, takže má tento typ syra naozaj už dlhú históriu.

Jeho nezameniteľná, pikantná vôňa a slaná chuť je jasne identifikovateľná. Chutí skvele vo všetkých fázach zrenia, čím je vyzretejší, tým je aromatickejší rovnako ako syrečky. Na reze je biely až žltkastý a má polotvrdú (na začiatku zrenia) až polomäkkú (vyzretý) štruktúru.

Romadur v tehotenstveRomadur v tehotenstve

jedzte s miernou obozretnosťou, ako napríklad syrečky. Romadur sa vyrába z pasterizovaného mlieka, teda nehrozí patogénna kontaminácia baktériami listérie. Dôraz pri tomto type syra však kladieme na správne skladovanie (v chladničke pri teplote 2–8 °C. oddelene od ostatných potravín alebo v uzavretej nádobe).

Pokiaľ si chcete byť absolútne istá, že vám alebo nenarodenému bábätku tento mäkký, zrejúci syr neuškodí, konzumujte ho tepelne upravený. Romadur je skvelý ako grilovaný alebo vyprážaný, tak aj zapečený v rúre.

Odporúčané jedlá Romaduru v tehotenstve

Zapekaný do pokrmov, akými sú cestoviny, zemiaky alebo zelenina. Chutný je v pizze alebo prichystaný na grile.

Zloženie: pasterizované mlieko, jedlá soľ, mliekarenské kultúry (Brevibacterium Linens), prírodné farbivo annatto. Obľúbený romadur je celkom tučný syr, preto pozor, nemali by ste to s ním často preháňať. Tuku v sušine je 40%. Syr je vhodný na bezlepkovú diétu.

 Romadur nutričné hodnoty

Energia
Kcal
Bielkoviny
Tuky
Sacharidy
 Cholesterol
Vláknina
 Surovina (100g) (kJ)   (g)  (g) (g)  (mg)  (g)
 Romadur mekký zrejúci 40% 1140 272 22 20 2 x 0
 Romadurová nátierka 986 235 9 21 3 x 0

Vhodnosť ďalších syrov v tehotenstve popisujeme v článku Syry v tehotenstve 
* Blog firmy My Jasmine Trading s.r.o. poskytuje všeobecné informácie z bežne dostupných informačných zdrojov iba na informačné účely. Obsah týchto stránok nenahrádza profesionálne výživové poradenstvo, zdravotné služby, lekárske rady alebo konzultácie. Ak máte počas tehotenstva nejaké obavy alebo otázky, obráťte sa na svojho ošetrujúceho lekára.