Zmeniť jazyk CZ Zmeniť jazyk SK

Sushi v tehotenstve

Akonáhle vám gynekológ zablahoželá a oznámi, že ste tehotná alebo až sa sama otestujete a zistíte, že je tehotenský test pozitívny, začnete podvedome aj plánovane premýšľať o zmenách vo vašom stravovaní. Sushi patrí medzi jednu z najprepieranejších tehotenských tém, v ktorej sa diskutuje, či je zákaz konzumácie tohto exotického jedla v tehotenstve oprávnený, najmä ak vieme, že rybie mäso má toľko bonusov pre vývoj plodu. 

Sushi v tehotenstveHistória sushi

Najprv si ale povedzme, čo vlastne sushi je. Ide o tradičný japonský pokrm. Názov môže trochu mýliť, pretože význam slova „sushi“ znamená v preklade „kyslá ryža“. Prvá písomná zmienka o sushi pochádza z obdobia Nara, konkrétne z roku 718 n. l. História klasického sushi, ako ho poznáme dnes, začala až o mnoho neskôr, až v 15. storočí (zdroj: Wikipedia).

Sushi v tehotenstve – nielen rybia pochúťka

Základom každého sushi je ryža, ktorá je uvarená a ešte za tepla sa spojí s omáčkou sušinoko (ryžový ocot, soľ a cukor). Neoddeliteľnou súčasťou každého sushi je plátok surovej ryby, morské plody, riasa nori alebo zelenina.

Podľa pridaného druhu ryby má sushi aj svoj názov. Využíva sa desiatky druhov rýb a morských plodov, z tých najznámejších spomeňme:

Ďalej sa pridáva napríklad morská riasa nori a tenká vrstva wasabi (chrenová pasta). Nebojte sa, sushi riasa je na konzumáciu v tehotenstve vhodná, rovnako ako wasabi.

Riziká konzumácie sushi v tehotenstve

Nastávajúce matky sa majú vyhýbať akémukoľvek surovému, nedovarenému, nedopečenému a údenému (údeniu studeným dymom) mäsu, aby sa vyhli riziku nákazy listérií. Táto choroba môže zapríčiniť potrat, predčasný pôrod alebo pôrod mŕtveho plodu. Preto sa sushi zo surového mäsa v tehotenstve konzumovať neodporúča.

Zeleninové sushi - dobrá voľba v tehotenstve

Sushi a tehotenstvo nejdú do seba, hoci existujú výnimky v podobe vegetariánskeho alebo inak zvaného zeleninového sushi, ktoré je pre tehotnú matkou zdravým jedlom. Surové mäso v zeleninových sushi rolkách vhodne nahradíte napríklad avokádom, bielou reďkvou alebo uhorkou.

Bezpečnou formou konzumácie sushi v tehotenstve môže byť variant s vareným rybím mäsom. Pozor však dajte na správne dovarenie ryby. Nedovarená ryba v sushi môže byť rovnako veľkým problémom, ako pri surovej rybe. Pokiaľ idete na obed alebo večeru do reštaurácie, vždy sa preventívne informujte o príprave a druhu podávaného sushi.

 Sushi nutričné hodnoty

Energia
Kcal
Bielkoviny
Tuky
Sacharidy
 Cholesterol
Vláknina
 Surovina (100g) (kJ)   (g)  (g) (g)  (mg)  (g)
 Sushi Maki losos
738 176 7 2 33 x x
 Sushi Maki avokado
 585 140
 2  3  24 2
 Sushi Maki tuňák
373 89 4 2 13 x x

Zaujíma vás téma rýb v tehotenstve viac? Prečítajte si našu blogovú tému Ryby v tehotenstve 
* Blog firmy My Jasmine Trading s.r.o. poskytuje všeobecné informácie z bežne dostupných informačných zdrojov iba na informačné účely. Obsah týchto stránok nenahrádza profesionálne výživové poradenstvo, zdravotné služby, lekárske rady alebo konzultácie. Ak máte počas tehotenstva nejaké obavy alebo otázky, obráťte sa na svojho ošetrujúceho lekára.