Zmeniť jazyk CZ Zmeniť jazyk SK

Sardinky v tehotenstve

Sardinky v tehotenstve

Sardinky nájdeme snáď v každej domácnosti. Ide o jednu z najznámejších morských rýb určených na konzumáciu s mnohými spôsobmi úprav. Sú však sardinky na jedenie v tehotenstve vhodné? Neohrozujú zdravie matky alebo nenarodeného dieťaťa? Chápeme obavy tehotných a dojčiacich matiek a preto si o prospešnosti či škodlivosti a kuchynských úpravách sardiniek povieme v ďalších odsekoch tohto článku.

Sardinky v tehotenstveKonzumácia sardiniek v tehotenstve

je bezpečná, za predpokladu, že sa ryby konzumujú s mierou, teda 2-3x týždenne. Pre sardinky platí, že sú to ryby s jednou z najnižších hodnôt hladiny ortuti v tele. 

Takmer všetky ryby obsahujú stopové množstvo ortuti vďaka stálemu znečisťovaniu životného prostredia. Menšie ryby, medzi ktoré patria sardinky, sa živia planktónom a rastlinami a majú teda všeobecne nižšiu hladinu ortuti, než dravé ryby, ktoré sú väčšie, dožívajú sa dlhšieho veku a sú postavené v potravinovom reťazci vyššie.

Ako sú na tom konkrétne sardinky a ďalšie rybie produkty ponúkané v SR s obsahom ortuti v útrobách sa dozviete v článku „Nebojte sa ortuti v rybích výrobkoch na trhu SR“ na stránkach Informačného centra bezpečnosti potravín.

Odporúčaná týždenná dávka rýb s nižším obsahom ortuti je pre tehotné 250-340 gramov (2-3 porcie). Môžete ryby vo svojom tehotenskom jedálničku obmieňať - ako morské (losos, treska, tuniak), tak aj sladkovodné (pstruh, kapor, zubáč).

Jediné, čomu sa majú mamičky v tehotenstve striktne vyvarovať je konzumácia rýb surových alebo nedovarených. V týchto variantoch ženám hrozia prípadné žalúdočné alebo zažívacie nevoľnosti, ktoré môžu spôsobiť zbytočné komplikácie.

Sardinky sú nutrične výživné

okrem veľkého množstva bielkovín obsahujú toľko potrebné omega 3 mastné kyseliny, vitamíny a minerálne látky. Z tých najdôležitejších spomeňme vitamíny D a B12 a z minerálnych látok to sú horčík, draslík, vápnik, selén zinok, fosfor, mangán alebo jód. Všetky spomínané látky sú nielen prospešné pre zdravie žien, ale sú dôležité pre vývoj nenarodených bábätiek.

Konzervované sardinky

Sardinky v olejusú zrejme najpopulárnejšou podobou týchto rýb, ktoré u nás zakúpite. Ide o bezpečnú formu konzumácie – výrobok je sterilizovaný, na štítku nájdete nutričné dáta, ale aj informácie, odkiaľ sardinky pochádzajú.

Plechovku so sardinkami je možné vybrať v jednej z troch variant: sardinky vo vlastnej šťave, paradajkovom pretlaku alebo v oleji. Z nich je pre tehotné najprijateľnejšia podoba tých vo vlastnej šťave. Tá nezahŕňa prídavný olej, zvyšujúci obsah kalórií. Nemusíme sa však obávať zjesť aj sardinky v oleji – olej z konzervy zľahka zlejeme a pevný obsah prepláchneme vodou, aby sme znížili množstvo oleja na minimum. Zároveň tým ponížime obsah soli. Sardinky v paradajkovom pretlaku majú skvelú chuť a sú dobrou voľbou pre tie matky, ktoré ryby veľmi nemusia. Podotkneme aj to, že sa v paradajkovom pretlaku vyskytuje vysoké množstvo antioxidantov a ďalších vitamínov.

Rybiu konzervu servírujeme z konzervy rovno alebo si z nej pripravíme ľahký zeleninový šalát s jogurtom alebo zdravú rybaciu nátierku, ktorú rozotrieme najlepšie na cereálny chlieb alebo pečivo a vkusne doplníme čerstvo nakrájanou zeleninou.

Sardinky na grile sú skutočnou lahôdkou

na ktoré si pochutnáte aj vy. Dbajte iba na to, aby mali grilované sardinky vnútornú teplotu minimálne 63 °C, ktorá je stopkou pre patogénne organizmy v telách rýb.

Na záver dodajme, že konzumácia sardiniek so sebou nesie vysokú pridanú nutričnú hodnotu nielen pre vás, ale aj pre optimálny a zdravý vývoj nenarodeného dieťaťa. Sardinky sú jednoducho skvelou voľbou.

 Sardinky nutričné hodnoty

Energia
Kcal
Bielkoviny
Tuky
Sacharidy
 Cholesterol
Vláknina
 Surovina (100g) (kJ)   (g)  (g) (g)  (mg)  (g)
 Čerstvé sardinky 867  207  25  10  0 142  0
 Sardinky vo vlastnej šťave
701 167 25 7  0,5
x 0
 Sardinky v paradajkovej omáčke
631  151 18 6 7  x 0
 Sardinky v slnečnicovom oleji 758 181 21 13 0 x 0

Zaujímajú vás informácie o vhodnosti konzumácie ďalších rýb v tehotenstve? Prejdite na náš článok Ryby v tehotenstve 
* Blog firmy My Jasmine Trading s.r.o. poskytuje všeobecné informácie z bežne dostupných informačných zdrojov iba na informačné účely. Obsah týchto stránok nenahrádza profesionálne výživové poradenstvo, zdravotné služby, lekárske rady alebo konzultácie. Ak máte počas tehotenstva nejaké obavy alebo otázky, obráťte sa na svojho ošetrujúceho lekára.