Zmeniť jazyk CZ Zmeniť jazyk SK

Pstruh v tehotenstve

Pstruh v tehotenstveJe pstruh v tehotenstve bezpečným jedlom? 

Či si túto rybu objednáte v reštaurácii alebo si ju chytíte a uvaríte doma sami, možno sa v tehotenstve nad vôňou pstruha na masle, paprike a rasci pozastavíte nad otázkou, či ide o bezpečné jedlo pre vás a pre vaše nenarodené dieťa.

Pstruha zaraďujeme medzi našu veľmi obľúbenú sladkovodnú rybu z čeľade lososovitých. Ide o neobyčajne prispôsobivého tvora žijúceho prevažne v tečúcich vodách horských potokov a riek s vysokými nárokmi na čistú vodu, bohatú na kyslík. Býva tiež umelo odchovávaný a na Slovensku bežne chytíte pstruha obyčajného alebo dúhového.

Pstruh je v období tehotenstva, pokiaľ je plne usmažený, grilovaný alebo uvarený, nezávadným jedlom vhodným na konzumáciu. Obsahuje množstvo významných látok, ktoré sú zdraviu prospešné, najmä pokiaľ ide o Omega 3 mastné kyseliny. Počas tehotenstva je potrebné sa vyhnúť iba surovým alebo nedovareným rybím pokrmom.

Dať si v tehotenstve chovného pstruha alebo pstruha z rieky?

Chovné pstruhy bývajú tučnejšie, môžu mať vyšší obsah zdraviu prospešných omega 3 mastných kyselín, teda pokiaľ sú kŕmené obohateným krmivom. Kvalita vody, v ktorej žijú je neustále kontrolovaná a preto je ich mäso bez nebezpečnej koncentrácie metylortuti. Pstruh ulovený vo voľnej prírode môže byť oproti tomu chovnému vystavený vyššiemu množstvu znečisťujúcich látok v závislosti od toho, kde bol chytený. Všeobecne je však pstruh považovaný za rybu s nízkym obsahom ortuti. Napríklad v Prahe má každá 6 ryba v sebe príliš veľa ortuti.

Pstruh má nielen nízky obsah ortuti, vysoký obsah Omega 3 mastných kyselín, ale je tiež kvalitným zdrojom celého radu minerálov a vitamínov, ktoré potrebujete ako vy, tak aj vaše nenarodené dieťa. Z tých podstatných ide o fosfor, draslík, selén, vitamíny skupiny B (1, 6 a 12).

Celkovo je pstruh v tehotenstve skvelou voľbou ryby na váš stôl. Pokiaľ ho jete plne dovareného (teplota v mäse min. 63 °C), vyťažíte z jeho výdatného nutričného profilu maximum.

 Pstruh nutričné hodnoty

Energia
Kcal
Bielkoviny
Tuky
Sacharidy
 Cholesterol
Vláknina
 Surovina (100g) (kJ)   (g)  (g) (g)  (mg)  (g)
 Čerstvý pstruh  673  161  19  10  0 70  0
 Grilovaný pstruh
 565  135  22  5  0  70  0
 Pstruh na masle
531  127  17  6 0,1  x  0

Chcete vedieť o konzumácii ďalších rýb v tehotenstve viac? Kliknite na tematický článok Ryby v tehotenstve 
* Blog firmy My Jasmine Trading s.r.o. poskytuje všeobecné informácie z bežne dostupných informačných zdrojov iba na informačné účely. Obsah týchto stránok nenahrádza profesionálne výživové poradenstvo, zdravotné služby, lekárske rady alebo konzultácie. Ak máte počas tehotenstva nejaké obavy alebo otázky, obráťte sa na svojho ošetrujúceho lekára.