Zmeniť jazyk CZ Zmeniť jazyk SK

Kurkuma v tehotenstve

Kurkuma má svoju identickú vôňu a sladko-pikantnú chuť. Chutí mierne horkasto a má zemitú príchuť podobnú koreniu. Kurkumu ako korenie získavame zo sušeného podzemku z kurkumovníka dlhého (Curcuma longa), pomletého na prášok. Rastlina patrí do čeľade zázvorníkovitých, má pôvod v juhovýchodnej Ázii a komerčne sa pestuje predovšetkým v Indii a Indočíne.
Liečivé účinky kurkumy sú známe už tisíce rokov. Kurkuma bola v starodávnom liečiteľstve používaná pri tráviacich problémoch, horúčkach, bolestiach hlavy, chronickom kašli, zápalových stavoch alebo pečeňových chorobách.

Kurkuma v tehotenstve

Počas tehotenstva je kurkuma v obvyklom množstve, teda ako korenie v potravinách bezpečná. Kurkuma podporuje trávenie a môže zabrániť zápche v tehotenstve. Podporuje aj imunitu tehotnej ženy pri prechladnutí alebo pri výskyte rôznych druhov alergických reakcií.

Kurkuma v tehotenstvePri vysokých dávkach kurkumínu (farbivá v kurkume) môže táto látka stimulovať maternicové kontrakcie, ktoré môžu viesť k riziku predčasného pôrodu a potratu. Preto počas tehotenstva pre istotu nepoužívajte potravinové doplnky obsahujúce kurkumu, ako hlavnú zložku, pretože ide o koncentrované preparáty.

Kurkuma nie je vhodná tiež pre tehotné ženy, ktoré mali v minulosti na kurkumu akékoľvek alergické reakcie (vyrážky, žihľavku, opuchy, ťažkosti s dýchaním a pod.).

Kurkuma sa radí medzi tzv. superpotraviny. Má vysoký obsah sacharidov a vlákniny. Obsahuje vitamín B6, C, E a K, niacín a tiamín. Je bohatá aj na minerálne látky, z nich spomeňme tie najvýznamnejšie: mangán, železo, draslík, meď, fosfor, zinok, vápnik alebo selén. Kurkuma obsahuje aj kurkumín (3%) - žltý pigment, ktorý je využívaný v potravinárstve ako prírodné farbivo (E100).

Kurkuma v kuchyni

Kurkuma sa najčastejšie používa na dochutenie mäsa, najbežnejšie kuracieho, do vaječných pokrmov, humusu, kuskusu a ďalších zeleninových jedál. Je základom indickej kuchyne. Hojne sa využíva pri zafarbovaní dochucovacích prípravkov, napríklad horčice. Kurkuma je neoddeliteľnou súčasťou karí korenia, bežne používaného v každej domácnosti.

Ďalšie koreniny a ćh vplyv na tehotenstvo popisujeme tu: Korenie v tehotenstve 
* Blog firmy My Jasmine Trading s.r.o. poskytuje všeobecné informácie z bežne dostupných informačných zdrojov iba na informačné účely. Obsah týchto stránok nenahrádza profesionálne výživové poradenstvo, zdravotné služby, lekárske rady alebo konzultácie. Ak máte počas tehotenstva nejaké obavy alebo otázky, obráťte sa na svojho ošetrujúceho lekára