Zmeniť jazyk CZ Zmeniť jazyk SK

Kari v tehotenstve

Slovo „kari“ (z anglického curry) priviezli do Európy britskí kolonialisti v 18. storočí. S najväčšou pravdepodobnosťou ide o odvodeninu z indického slova „kari“, ktoré v preklade znamená omáčka. Predtým karí nebolo tak ostrým korením, ktoré poznáme z dneška. Je obľúbené najmä v Indii, Číne, Malajzii alebo Thajsku.

Kari korenie v tehotenstveKari korenie má typickú žltú farbu po kurkume. Ide o zmes korenia, rôzne škály ostrosti od sladkastej chuti až po chuť výrazne ostrú. Zmes karí obsahuje vždy tri základné zložky: kurkumu, rascu a koriander, doplnené ďalšími ingredienciami.
Neexistuje žiadna presná receptúra a vždy záleží na konkrétnej oblasti, odkiaľ karí pochádza. Najznámejší výrobca korenia v Česku-Vitana produkuje túto zmes v tomto zložení: kurkuma, koriander, rímska rasca, senovka grécka, rasca, čierne korenie, zázvor, klinček, chilli, muškátový kvet, jedlá soľ a kardamón. Jednotlivé korenia od viacerých výrobcov sa však môžu líšiť rôznými pomermi prísad.

Kari korenie v tehotenstve

tri hlavné zložky väčšiny zmesí karí sú známe ako protizápalové a prírodne čistiace látky (antioxidanty), ktoré posilňujú a detoxikujú naše telo. Ako uvádza zdroj bylinkovo.cz vzhľadom na pestré zloženie, obsahuje toto korenie veľké množstvo účinných látok. Ide napr. o vitamíny (zo skupín A, B, C, E alebo K), minerály (vápnik, železo, horčík, draslík a pod.) alebo omega-3 a omega-6 mastné kyseliny. Kari vám v tehotenstve pri bežných dávkach, teda len ako prísada – korenie neublíži. Nie je nebezpečné ani pre vyvíjajúci sa plod.

Kari v kuchyni

Je vhodné na prípravu jedál z hydinového, jahňacieho, bravčového a teľacieho mäsa alebo do polievok (karfiolové, pórkové, tekvicové). Dobre dochucuje a dofarbuje niektoré prílohy ako je ryža alebo strukoviny.

Informácie o vhodnosti konzumácie ďalšieho korenia v tehotenstve sa dozviete tuKorenie v tehotenstve 
* Blog firmy My Jasmine Trading s.r.o. poskytuje všeobecné informácie z bežne dostupných informačných zdrojov iba na informačné účely. Obsah týchto stránok nenahrádza profesionálne výživové poradenstvo, zdravotné služby, lekárske rady alebo konzultácie. Ak máte počas tehotenstva nejaké obavy alebo otázky, obráťte sa na svojho ošetrujúceho lekára