Zmeniť jazyk CZ Zmeniť jazyk SK

Kapor v tehotenstve

Najväčšie množstvo a koncentrácia otázok na vhodnosť konzumácie kapra v tehotenstve prichádza od budúcich mamičiek v predvianočnom a vianočnom období. Má to svoju logiku, pretože kapor na štedrovečerný stôl jednoducho patrí.

Ide o typickú vianočnú tradíciu so začiatkami niekedy v 17. storočí. Tá sa plne rozšírila v devätnástom storočí a dnes si Štedrý večer bez kapra nedokáže predstaviť asi nikto z nás. Poďme ale poporiadku a niečo si o tejto rybe krátko povedzme.

Kapor obyčajný patrí medzi našu najbežnejšiu chovnú a športovú rybu. Najlepšie sa mu darí v prehriatych vodách „lenivých“ tokoch a stojatých vodách nádrží a rybníkov. Rád sa zdržuje pri dne.

Chov nie je náročný a je výhodný-kapor je všežravý, rýchlo rastie a priberá na mäse.

Kapor v tehotenstve

Kapor v tehotenstveJesť dobre tepelne upraveného a čerstvého kapra v tehotenstve so sebou nenesie žiadne zdravotné riziko. Je známe, že kaprovité ryby obsahujú strednú hladinu ortuti a preto by tehotné ženy nemali konzumovať kapra v množstve viac ako 2x v hlavnom chode za týždeň. Takže zjesť veľkú porciu štedrovečerného kapra nie je na príťaž ani Vám, ani bábätku.

Kapor obsahuje kvalitné živiny, najmä množstvo ľahko stráviteľných bielkovín (10-20%), omega-3 mastné kyseliny, vitamín B, vitamín D a minerály ako je fosfor, zinok alebo chróm. Mäso kapra nie je tučné (2-9% tuku) a preto ho radíme medzi diétnejšie typy rybieho mäsa.

Vyprážaný kapor je chutný, ale nie tak zdravý

Po úprave formou vyprážania alebo fritovania v klasickom trojobale sa prínos kaprieho mäsa pre zdravie podstatne znižuje (obsahuje veľa tuku, najčastejší spôsob kuchárskej úpravy). Preto sa odporúča príprava formou dusenia, šetrná úprava varením v pare alebo prípadné pečenie v rúre.

 Kapr nutriční hodnoty

Energia
Kcal
Bielkoviny
Tuky
Sacharidy
 Cholesterol
Vláknina
 Surovina (100g) (kJ)   (g)  (g) (g)  (mg)  (g)
 Čerstvý kapor
485 116 18 5 0,03 73 0
 Vyprážaný kapor
992 237 25 12 7 x 0
 Pečený kapor 650 155 23 7 0 x 0

Prečítajte si viac na túto tému Prejdite na Ryby v tehotenstve 
* Blog firmy My Jasmine Trading s.r.o. poskytuje všeobecné informácie z bežne dostupných informačných zdrojov iba na informačné účely. Obsah týchto stránok nenahrádza profesionálne výživové poradenstvo, zdravotné služby, lekárske rady alebo konzultácie. Ak máte počas tehotenstva nejaké obavy alebo otázky, obráťte sa na svojho ošetrujúceho lekára.