Zmeniť jazyk CZ Zmeniť jazyk SK

Losos v tehotenstve

Môžu jesť tehotné ženy lososa?

Pokiaľ sa niečoho v tehotenstve žena neustále obáva, je to na 100% jej stravovanie. Ide o pochopiteľnú obavu, ak vezmeme do úvahy, že to, čo matka zje, sa stáva automatickým zdrojom výživy ešte nenarodeného bábätka. Je teda namieste sa informovať a mať prehľad o všetkom, čo môžete jesť a čo nie. Avšak strach z konzumácie lososa v tehotenstve v následných riadkoch rýchlo rozptýlime.

Losos v tehotenstveLosos ako super potravina a nutričná bomba

Táto morská ryba je jednou z najobľúbenejších potravín. Je bohatým zdrojom kvalitných bielkovín, fungujúcich ako bunkové stavebné kamene, ktoré potrebujete nielen vy, ale aj Vaše nenarodené dieťa. Lososie mäso obsahuje dvoch zástupcov Omega 3 mastných kyselín, z ktorých každá má iné funkcie.

EPA (eikosapentaénová kyselina) podporuje imunitný systém a zdravé srdce, posilňujúce odolnosť voči stresu. Tehotné a dojčiace matky ťažia určite aj z DHA (dokosahexaénová kyselina), ktorá podporuje centrálny nervový systém, zrak a mozog. Nedávna štúdia zistila, že konzumácia potravín s vysokým obsahom omega-3 mastných kyselín môže zabrániť predčasným pôrodom.

Pochutnaním si na lososovi poskytnete svojmu organizmu 480–960 % odporúčaného týždenného množstva EPA/DHA v jednej porcii týždenne. Vďaka tomu môžu tehotné a dojčiace matky pomôcť vývoju mozgu svojich detí a budovať tak ich maximálny potenciál. DHA je tiež dôležitá pre správny vývoj zraku. Štúdia z Child and Family Research Institute zistila, že deti mamičiek, ktoré mali nedostatok DHA, neboli v očných testoch také dobré ako deti rodičiek, ktoré mali dostatočný príjem tejto kyseliny.

Mäso z lososa je skvelým zdrojom vitamínu B12, ten pomáha vytvárať dôležitú aminokyselinu DNA v tele a udržuje krv s nervovými bunkami v kondícii.

Losos má v sebe aj dostatok prírodného vitamínu D – ktorého má veľa mamičiek v tele nedostatok. Táto ryba je prínosom pre svoj obsah minerálních látok jako je selén a draslík.

Zrátané a podčiarknuté-konzumácia lososa v tehotenstve sa odporúča a je za predpokladu istých obmedzení úplne bezpečná.

Údený losos v tehotenstveV akej podobe a koľko tejto ryby si môže dopriať tehotná matka?

Losos chutí neuveriteľne skvele, je výživný a všestranne gastronomicky využiteľný. Existuje skutočne veľké množstvo receptov, podľa ktorých si túto morskú rybu chutne pripravíte. Tehotnými ženami je losos obzvlášť vyhľadávaný aj z dôvodu jednej z najnižších hodnôt obsahu ortuti v tele zo všetkých druhov konzumovaných rýb. Držte sa však ďalej od tejto potraviny, pokiaľ sa u vás po rybacom jedle prejavuje alergická reakcia.

Pre gravidné ženy alebo dojčiace matky sa odporúča jesť množstvo 220 – 340 gramov lososa týždenne (mäso vážené v surovom stave).

Surový losos v tehotenstve

nie je pre konzumáciu vhodný a neodporúča sa. Surové, tepelne neupravené mäso môže byť zdrojom patogénnych baktérií, ktoré spôsobujú infekcie zažívacieho traktu. A nezabudnite, že v čase tehotenstva musíte myslieť za dvoch! Preto si na tatarák z lososa radšej nechajte zájsť chuť. Nestoja vám za to prípadné problémy. Rovnako sa neodporúča konzumácia lososa v sušenej podobe – hrozí obdobná komplikácia.

Údený losos v tehotenstve

Losos údený dymom má v zásade nepriehľadné mäso. Za bezpečne vyúdeného lososa, vhodného ako jedlo pre tehotné, možno pokladať iba taký pokrm, ktorý prešiel po nejakú dobu teplotou údenia minimálne 71 ° C. V prípade, že je ryba po tejto úprave stále priesvitná alebo z nej tečie šťava, nie je pre vás tým pravým orechovým a takému jedlu sa radšej vyhnite. Proces údenia však znamená, že má údený losos vysoký obsah soli/sodíka, preto ho jedzte s mierou. Priemerná porcia údeného lososa bude pre Vás cca 50-60 gramov

Našťastie existuje veľa výborných receptov z lososa, ktoré môžu tehotné ženy so zárukou zjesť. Patria medzi ne:

Losos na grile

alebo pečený v rúre je zaručenou a zdravou mňamkou. Pre ešte zdravšiu voľbu pripravíte lososa bez kože. Vyvarujte sa vareniu rybieho mäsa s príliš veľkým množstvom korenia a soli. Nadmerné množstvo týchto prísad neprospieva vývoju plodu v tele matky ani Vám.

Konzervovaný losos

vo vlastnej šťave alebo v oleji je tiež správnou voľbou, na druhej strane má táto strava nižší obsah Omega 3 mastných kyselín vďaka procesu sterilizácie pri výrobe. 

Na záver odporúčame kúpu rýb z overených zdrojov. Preferujte špecializované predajne, nakupujte vo vákuovom balení. Dajte prednosť chladeným rybám pred tými mrazenými. Rozmrazené ryby znova nezamrazujte. Pred návštevou reštaurácie si overte jej recenzie, preferujte opäť špecializované rybie reštaurácie. Pozor na konzumáciu rýb stánkového charakteru na uliciach v zahraničných destináciách (Ázia, Afrika, Latinská Amerika). 

Losos je kvalitnou a chutnou rybou, ktorá by mala byť rozhodne súčasťou vášho zdravého tehotenského jedálnička, za predpokadu, že ryby milujete.

 Losos nutričné hodnoty

Energie
Kcal
Bielkoviny
Tuky
Sacharidy
 Cholesterol
Vláknina
 Surovina (100g) (kJ)   (g)  (g) (g)  (mg)  (g)
 Čerstvý losos 820  196  22  12  0  55  0
 Pečený losos
733 175 25 8  0
71 0
 Pečený losos s kožou 824  197 20 13 0  50 0
 Údený losos
677 162 22 8 0,1 70 0
 Konzervovaný losos vo vlastnej šťave 650 131 23 7 0 60 0

Chcete si prečítať o tejto téme viac? Prejdite na Ryby v tehotenstve 
* Blog firmy My Jasmine Trading s.r.o. poskytuje všeobecné informácie z bežne dostupných informačných zdrojov iba na informačné účely. Obsah týchto stránok nenahrádza profesionálne výživové poradenstvo, zdravotné služby, lekárske rady alebo konzultácie. Ak máte počas tehotenstva nejaké obavy alebo otázky, obráťte sa na svojho ošetrujúceho lekára.