Zmeniť jazyk CZ Zmeniť jazyk SK

Morské plody v tehotenstve? Áno, ale s rozvahou

Morské plody v tehotenstveTehotenstvo je úžasné obdobie plné zmien, dokonca aj na tanieri. Zatiaľ čo niektoré potraviny sa stávajú tabu, iné sa odporúčajú. Do tejto kategórie nepochybne patria morské plody, bohaté na omega-3 mastné kyseliny a ďalšie dôležité živiny. Sú však morské plody vhodné v tehotenstve a pre vaše očakávané dieťa? Zistite to v článku na našom blogu, kde okrem iného prezradíme:

  • Ktoré morské plody si môžete vychutnať v tehotenstve bez obáv
  • Koľko porcií rýb a morských plodov je optimálne pre tehotné ženy
  • Ako správne pripraviť morské plody

Morské plody okrem rýb, o ktorých si môžete prečítať v našom článku: Ryby v tehotenstve – zdroj pestrého a bohatého taniera mamičiek (a ich bábätiek), delíme do troch hlavných skupín:

  • Hlavonožce: Patria sem chobotnice, bohaté na bielkoviny, celý rad vitamínov a minerálov, ako je sodík, horčík, fosfor, zinok, jód, železo, draslík alebo vápnik; chobotnice - varené chobotnice sú dobrým zdrojom bielkovín, jódu, železa a selénu; a sépie.
  • Mušle: Do tejto skupiny patria mušle, ustrice, hrebenatky a lastúry. Sú bohaté na bielkoviny, železo, zinok a vitamín B12.
  • Mäkkýše: Patria sem krevety, homáre, kraby a langusty. Sú dobrým zdrojom bielkovín, vápnika, fosforu a vitamínu B12.

Morské plody v tehotenstve

Konzumácia morských plodov v tehotenstve sa odporúča, ale s niekoľkými pravidlami:

  • Množstvo: odporúčaná týždenná spotreba rýb a morských plodov pre tehotné ženy je 2-3 porcie (približne 340 g).
  • Úprava: Morské plody by sa mali vždy dôkladne tepelne upraviť, aby sa zničili všetky baktérie a parazity. Ryby by sa mali variť, kým mäso nezíska zlatohnedú farbu, a krevety a mušle by sa mali variť, kým sa neotvoria.
  • Čerstvosť: konzumujte len čerstvé morské plody z overených zdrojov a pri kúpe chladených alebo mrazených morských plodov dodržiavajte podmienky skladovania.

Viac informácií o výživových a energetických hodnotách rôznych druhov morských plodov nájdete na odkazoch nižšie.
Krevety

* Blog My Jasmine Trading s.r.o. poskytuje všeobecné informácie z bežne dostupných informačných zdrojov len na informačné účely. Obsah tejto stránky nenahrádza odborné výživové poradenstvo, zdravotné služby, lekárske poradenstvo alebo konzultácie. Ak máte akékoľvek obavy alebo otázky počas tehotenstva, obráťte sa na svojho ošetrujúceho lekára.

Morské plody v tehotenstve? Áno, ale s rozvahou - 1741810 - Morské plody v tehotenstve

Morské plody v tehotenstve